Kraje Europy stoją obecnie przed ogromnym wyzwaniem. Sposoby pozyskiwania energii stały się nieefektywne, utrudnione lub nieekologiczne i trzeba wymyślić, jak się z tą sytuacją uporać. Bo energii potrzebujemy coraz więcej. W Polsce od jakiegoś czasu mówi się o planach związanych z wodorem. Temat pojęto również w Wielbarku, gdzie ma powstać ekologiczna wytwórnia wodoru.

Wodór: wydajne, tanie i ekologiczne źródło energii

Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o technologie wodorowe. Kilka miesięcy temu sam premier Morawiecki mówił o planach pełnego wykorzystania tego potencjału. Wodór mógłby stać się źródłem niezależności energetycznej kraju, a jednocześnie rozwiązałby problemy z wysokimi cenami energii. To oczywiście nie od razu, jednak wykorzystywanie węgla w ogóle nie daje perspektyw na tańszą energię. Wodór pozyskiwany w sposób ekologiczny byłby wydajnym paliwem, a przy okazji niezwykle korzystnym dla środowiska. Należy pamiętać, że energetyka wodorowa zupełnie różni się od energetyki jądrowej z korzyścią dla wodoru.

Wielbark chce zainwestować w produkcję ekologicznego wodoru

Wszystko, co dobre, wymaga pewnego wysiłku i inwestycji na start. Do pozyskiwania wodoru konieczne jest stworzenie specjalnych instalacji, a w przypadku ekologicznych wytwórni — stworzenie ekologicznego źródła wodoru. Wielbark jest gotowy na to, by zainwestować w tę formę pozyskiwania energii. Władze miasta już rozpoczęły rozmowy z inwestorem. Warunki są niemal idealne, miasto ma bardzo dobry dostęp do wody i wkrótce będzie mogło pochwalić się nową, mniejszą farmą fotowoltaiczną stworzoną wyłącznie do zasilania nowej inwestycji. Szacuje się, że wytwórnia będzie w pełni gotowa w ciągu najbliższych dwóch lat.