Plany Katarzyny Ciak-Górskiej dotyczące utworzenia „CZYTAMTU – Mazurskiego Ogrodu Literackiego” zdobyły największe uznanie w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Projekt ten przyciągnął 481 ważnych głosów spośród możliwych do zdobycia. Ogółem, w całym procesie głosowania uwzględniono 1640 głosów, z których aż 1292 okazały się ważne. Prawidłowe oddawanie głosów stało się problematyczne dla wielu mieszkańców, co jest zauważalne na podstawie liczby nieważnych głosów. Czy to oznacza, że mamy do czynienia z końcem inicjatywy budżetu obywatelskiego w naszym mieście?

W Szczytnie, kładziono duży nacisk na budżet obywatelski od samego początku jego istnienia, jednak napotkano na wiele przeciwności losu. Nie tylko radni miejski wykazywali aktywność związaną z nim, ale również pojawiały się problemy regulaminowe i kwestie związane z ważnością głosów. Ostatnia edycja budżetu została unieważniona, a dodatkowo, w związku z zarzutami o fałszerstwo podczas głosowania, prokuratura w Olsztynie rozpoczęła śledztwo.

Łatwo zauważyć, że te zawiłości wpływają na atmosferę panującą wokół budżetu obywatelskiego i odstraszają potencjalnych autorów projektów jak i samych głosujących – mówi jeden z mieszkańców Szczytna. Niestety, tak wartościowa inicjatywa jak budżet obywatelski została uwikłana w lokalne rozgrywki polityczne i sprawy prawne. Czystość reputacji samego budżetu będzie trudna do odzyskania.