Przez ostatnie lata mieszkańcy takich miejscowości jak Braniewo, Dobre Miasto czy Wielbark byli pozbawieni możliwości korzystania z transportu kolejowego. Ten stan rzeczy ma się jednak zmienić dzięki staraniom PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zainwestowało ponad 460 mln zł netto w prace remontowe. Fundusze na ten cel pochodziły zarówno z budżetu PLK S.A., jak i z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

W wyniku przeprowadzonych prac, pociągi wrócą na linię kolejową numer 221. Nowy rozkład jazdy, który wejdzie w życie od 10 grudnia, przewiduje pięć par pociągów pasażerskich kursujących w dni robocze na trasie Olsztyn – Braniewo. To ogromna ulga dla lokalnych mieszkańców, którzy dotychczas mieli utrudniony dostęp do kolei.

Nie tylko północna część województwa warmińsko-mazurskiego odzyska komunikację kolejową. PLK S.A. zakończyły bowiem również prace remontowe na odcinku linii kolejowej numer 35 Chorzele – Wielbark – Szymany. Dzięki temu, po ponad dwudziestu latach przerwy, pasażerowie z Ostrołęki będą mogli dojechać pociągiem do Olsztyna po przesiadce na stacji w Chorzelach. Nowy rozkład jazdy zakłada, że w dni powszednie na stacji Wielbark zatrzymają się cztery pary pociągów.