Demencja jest chorobą ściśle powiązaną z wiekiem i wynika z nieprawidłowego funkcjonowania mózgu. Nie wszyscy seniorzy zachorują na demencję, jednak liczba chorych stale wzrasta. Warto wiedzieć, co można robić, by zmniejszyć ryzyko demencji, gdyż jest to choroba nieuleczalna. Zmiana niektórych nawyków może ochronić nas przed jedną z najsmutniejszych i najbardziej przerażających chorób wieku podeszłego.

Czym jest demencja i jakie są objawy demencji?

Proces starzenia się organizmu nie zawsze przebiega prawidłowo. Jedną z nieprawidłowości jest właśnie demencja, która nie jest zjawiskiem naturalnym i typowym dla starzenia się organizmu. Niestety, mimo to na demencję choruje wiele osób, co w praktyce oznacza zmaganie się z takimi objawami, jak zaniki lub całkowita utrata pamięci, zmiany zachowania, zaburzenia orientacji, problemy z mówieniem, a nawet urojenia. Osoba chora na demencję przestaje być samodzielna i nie przypomina już osoby, którą była wcześniej. Mówi się, że na chorobę otępienną częściej zapadają osoby genetycznie obciążone ryzykiem choroby Alzheimera. Nie jest to jednak reguła. Obecnie na demencję chorują coraz młodsze osoby, mające około 40 lat, przy czym choroba jest najczęściej diagnozowana u osób po 65 roku życia.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję?

O swój organizm musimy dbać całe życie, już od młodości. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu — każdego dnia. Aktywność fizyczna chroni nasze neurony w mózgu i skutecznie zapobiega rozwojowi demencji, co udowodniono podczas długofalowych badań naukowych. Warto przy tym zaznaczyć, że aktywność fizyczna chroni nas również przed wieloma innymi chorobami, między innymi cukrzycą. Dodatkowo warto również zadbać o różnorodną dietę, niesprzyjającą otyłości. Regularne posiłki są korzystne dla pracy mózgu, dlatego lepiej zrezygnować z głodówek.