Wady postawy, nadwaga i jej bardziej zaawansowana wersja — otyłość, to choroby cywilizacyjne, typowe dla czasów, w których żyjemy. Siedzący tryb życia i słaba jakość jedzenia powodują tycie już u dzieci, czemu organizatorzy szczycieńskiego projektu chcą zapobiegać za pośrednictwem kampanii edukacyjnej.
Badania w Centrum Rehabilitacji i edukacja
Projekt, którego celem jest podnoszenie świadomości rodziców i badania uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, jest realizowany dzięki wsparciu wielu osób. Pomysłodawcą projektu jest radny Szczytna Rafał Kiersikowski, który zaangażował do współpracy między innymi Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne im. Jana Pawła II, fizjoterapeutów, dietetyka i wuefistę.
Projekt sfinansowano ze środków pozyskanych od PZU i partnerów projektu. Udział w projekcie jest zupełnie darmowy dla pierwszoklasistów i ich rodziców. Z kolei celem kampanii jest podnoszenie świadomości rodziców i jak najwcześniejsza diagnoza wad postawy i otyłości u dzieci, by w przyszłości im zapobiegać.
Podnoszenie świadomości to dobry początek
Projekt zapobiegania wadom postawy i otyłości u dzieci w Szczytnie z pewnością podniesie świadomość rodziców, którzy jako pierwsi ponoszą odpowiedzialność za swoje pociechy. To dobry początek — uświadomienie sobie skali problemu i tego, jaki wpływ na zdrowie i komfort życia mają wady postawy i otyłość.
Do rzeczywistego pokonania problemów potrzeba jednak czegoś więcej. Przede wszystkim, chęci, cierpliwości i czasu. Dzieci także muszą zrozumieć, że zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna to długotrwałe korzyści.
Ostatnim i chyba największym problemem jest dostęp do rehabilitacji i aktywności fizycznej. Zajęcia wychowania fizycznego to obecnie czysta fikcja. Z kolei nie każdego stać, by finansować dziecku zajęcia sportowe, zwłaszcza jeśli mają odbywać się kilka razy w tygodniu. To samo dotyczy zresztą samych rodziców. Dorośli zwykle nie mają ani czasu, ani pieniędzy, by samemu móc bardziej zaangażować się w aktywności sportowe.