Problemy z komunikacją miejską są w Polsce znane, jednak to nic w porównaniu z wykluczeniem komunikacyjnym, którego doświadczają mieszkańcy Nowego Dworu. Położona około 12 kilometrów od Szczytna wieś jest obecnie odcięta komunikacyjnie. Osoby bez własnego samochodu nie mogą dostać się do miasta, gdyż publiczny transport w tym miejscu nie istnieje.

Prywatny przewoźnik poddał się z powodu pandemii

W Nowym Dworze od lat funkcjonował prywatny przewoźnik, który do wybuchu pandemii mógł liczyć na stały dochód. Wszystko się zmieniło, kiedy ludzie zrezygnowali z publicznego transportu z powodu lęku przed koronawirusem. Liczba zainteresowanych usługami przewoźnika zmalała do tego stopnia, że przejazdy przestały się mu opłacać.

Trudno się dziwić przedsiębiorcy, że zawiesił biznes. Nikt nie lubi pracować za darmo. Wójt gminy uznał zachowanie przewoźnika za oburzające i zapewnił zrozpaczonych mieszkańców Nowego Dworu, że spróbuje coś wymyślić.

Czy transport publiczny nie powinna odpowiadać gmina?

Mieszkańcy Nowego Dworu musieli zrezygnować ze swoich stałych aktywności w Szczytnie, bo przecież nie każdy posiada samochód. Problem wykluczenia komunikacyjnego dotyczy głównie osób starszych i uczniów. Wójt zdecydował się odpowiedzieć na apele mieszkańców wsi, uwięzionych w swojej miejscowości.

Sławomir Wojciechowski uznał, że przewoźnik postąpił nieodpowiedzialnie. My natomiast zastanawiamy się, jakim cudem okoliczne miejscowości nie mają połączenia ze Szczytnem. Gmina powinna się zatroszczyć o dobro mieszkańców i to skandaliczne, że w XXI wieku ludzie wciąż są pozbawieni podstawowych przywilejów. Warto przy tym zaznaczyć, że ludzie mieszkający na wsi także płacą podatki i zasługują na poważne traktowanie. Tymczasem można odnieść wrażenie, że nie wszędzie tak jest.

Prywatny przewoźnik zapowiedział, że wróci do swojej działalności w lutym tego roku. Z kolei wójt gminy obiecał rozważyć założenie gminnej spółki, która zajmie się publicznym transportem ze Szczytna do Nowego Dworu. Kto szybciej wywiąże się ze swoich obietnic? Wkrótce się przekonamy.