Do nietypowego odkrycia doszło w Nadleśnictwie Wichrowo w województwie warmińsko-mazurskim. W budce lęgowej na jednym z drzew znaleziono żywego zaskrońca, który najwyraźniej sobie odpoczywał.
Wąż o nienagannej kondycji
Widok zaskrońca na wysokości kilku metrów nie zdarza się często. Zazwyczaj na takich wysokościach widywany jest wąż Eskulapa, a najczęściej jednak ptaki i wiewiórki. Leśnicy z Nadleśnictwa Wichrowo po raz pierwszy w swojej pracy mieli okazję ujrzeć wypoczywającego w budce lęgowej zaskrońca.
Wąż wspiął się tak wysoko dzięki pęknięciom w korze drzewa. Dlaczego postanowił odpocząć właśnie tam, to już pozostanie tajemnicą. Leśnicy nie zakłócali zaskrońcowi relaksu. Wyrazili jedynie nadzieję, że wąż nie zdecyduje się w tym miejscu zimować. Odsłonięta budka zdecydowanie nie jest miejscem na zimę. Zaskrońce w chłodnym sezonie zakopują się pod korzeniami drzew lub pod ziemią, gdzie jest najcieplej.
Zaskrońce nie są niebezpieczne dla człowieka
Zaskroniec to najbardziej znany wąż występujący w Polsce. To zwierzę, które nikomu nie wadzi, żyje sobie w lesie i unika ludzi. Zaskrońce mają na łebkach żółte plamki i to jest ich główny znak rozpoznawczy. Zaskrońce żywią się rybami, żabami i małymi gryzoniami.
Co ważne, węże te są w Polsce pod ochroną. Jeśli spotkasz zaskrońca w lesie, po prostu odejdź kawałek, by wąż mógł bezpiecznie i bez strachu przepełznąć tam, gdzie planuje. Zaskroniec z pewnością Cię nie zaatakuje, dlatego nie rób mu krzywdy. Jeśli będziesz mieć szczęście, zobaczysz uroczego węża z bliska. Zaskrońce dorastają do 1,5 m długości (samice). Nie jest to najbardziej imponująca długość, ale widok węża w lesie zawsze jest interesujący.
Z reguły zaskrońce spędzają czas blisko akwenu wodnych i na bagnach. To właśnie w podmokłych rejonach możemy spotkać je najczęściej. Teraz być może łatwiej Wam zrozumieć zdziwienie leśników na widok zaskrońca w suchej budce dla ptaków umieszczonej 4 m nad ziemią.