W małym mieście Jedwabnie, policjanci specjalizujący się w działaniach kryminalnych z Szczytna przeprowadzili akcję, która doprowadziła do zatrzymania pewnego dostawczego pojazdu. Za kierownicą siedział mężczyzna z województwa łódzkiego. Pojazd ten był zapakowany do granic możliwości kartonami, a te z kolei wypełnione były dokładnie upakowanymi liśćmi tytoniu. Po dokładnej kontroli ładunku i jego ważeniu okazało się, że całość przekracza wagę 1200 kg.

Operacja ta miała miejsce w poniedziałek, 12-go lutego 2024 roku. Zatrzymany samochód to model Volkswagen, za którego kierownicą siedział 55-letni obywatel naszego kraju, pochodzący z województwa łódzkiego. Kierowca przewoził liście tytoniu do miejsca spotkania ze swoim klientem, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem.

Całkowita waga przewożonego towaru wynosiła co najmniej 1200 kilogramów. Co więcej, tytoń nie miał na sobie żadnych znaków skarbowych akcyzy, co jest wymagane przy takim handlu.

Mieszkaniec województwa łódzkiego został natychmiast zatrzymany i przetransportowany do komendy policji w Szczytnie. Tam został umieszczony w specjalnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Mężczyzna był skłonny do współpracy i dostarczył szczegółowe informacje na temat całej sytuacji. W wyniku tego przestępstwa skarbowego, 55-latek został obciążony zarzutem ukrycia przed organem podatkowym przedmiotu i podstawy opodatkowania.