Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie serdecznie zaprasza na wspólne czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w dniu 4 września 2021 r. (sobota) o godzinie 11:00. Czytanie odbędzie się na Tarasie Zamkowym w Szczytnie. Wydarzenie w bibliotece jest częścią ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej należy do gatunku tragikomedii – łączy w sobie elementy komedii oraz tragedii. Akcja utworu dzieje się we Lwowie na początku XX wieku, w mieszkaniu rodziny Dulskich, reprezentujących mieszczaństwo. Rodzina żyje na pozór uczciwie, zgodnie i moralnie. Główną bohaterką jest Aniela Dulska – fałszywa, dwulicowa i pogardliwa kobieta, gardząca innymi ludźmi. Mężem Dulskiej jest Felicjan, z którym mają syna Zbyszka oraz dwie córki: Hesię i Melę. Ponadto istotną rolę odgrywa Hanka, służąca w domu Dulskich, z którą romansuje Zbyszko.

Pierwsze wydanie „Moralności Pani Dulskiej” miało miejsce w 1907 r. w Krakowie. Jej podtytuł to Tragifarsa kołtuńska. Myślą przewodnią sztuki była krytyka zakłamania i obłudy mieszczaństwa. Gabriela Zapolska tak trafnie ujawniła niektóre przywary obywateli, że w języku potocznym przyjął się termin „dulszczyzna”, odnoszący się do obłudy oraz zakłamania. Jednym z przejawów takiej dwulicowości jest tolerowanie przez Anielę Dulską romans syna ze służącą tylko po to, by się nie wydał publicznie a syn nie odwiedzał podejrzanych lokali. Później sprawy zaczynają się komplikować.

Więcej szczegółów podczas Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie,
4 września o godzinie 11:00.