Wraz z początkiem września zakończyło się głosowanie na najlepszy projekt obywatelski. To mieszkańcy Szczytna wybierali czego najbardziej chcą w swoim mieście. Głosować można było na jeden z trzech zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego projektu. Finałowa trójka składała się z ławek fotowoltaicznych, tężni solankowej i miasteczka rowerowego z boiskami. Przyjrzymy się każdemu projektowi z osobna.

Tężnie solankowe w parku

Jest to projekt autorstwa Pawła Salamucha, który przyznaje, że jego inspiracją byli jego podróżujący po różnych zakątkach znajomi i fora internetowe. Tężnia ma być zaprojektowana w taki sposób, aby można było z niej korzystać przez cały rok bez względu na warunki pogodowe. Na miejsce realizacji projektu proponuje jeden ze szczycieńskich parków. Najlepiej ten na ulicy Pasymskiej, ale na ul. Skłodowksiej-Curie też się sprawdzi. Uważa też, że tego typu inwestycja mocno rozwinie miasto w kierunku zdrowotnym. Pan Paweł na nadzieję na bardzo dużą frekwencję mieszkańców podczas głosowania.

Fotowoltaiczne ławki w całym mieście

Autorem tego pomysłu jest Dominik Bogacki, który na co dzień współtworzy firmę zajmującą się alternatywnymi źródłami energii. Stąd też wziął się w sumie pomysł na prądotwórcze ławeczki. Mają one być wyposażone w panele słoneczne oraz wejścia USB, w których będzie można podładować sobie na przykład telefon. Budżet obywatelski to około 250 tys. złotych, a więc takich ławek mogłoby stanąć w Szczytnie około 14.

Miasteczko rowerowe obok SP 3

Za ostatni projekt odpowiada Marta Nowicka, która jest częścią Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 3. Jej pomysłem jest miasteczko z imitacją ruchu drogowego oraz grami ruchowo-edukacyjnymi. Obiekt miałby powstać obok SP 3 w Szczytnie. Jest to zdecydowanie najmniej kosztowny ze wszystkich projektów, bo jego realizacja wymaga tylko około 100 tys. złotych. Pozostałe dwa wynoszą prawie całość budżetu. Wynika to z faktu, że większość tego projektu to po prostu wymalowanie odpowiednio trwałymi farbami asfaltu obok szkoły i domontowanie specjalnych elementów.

Wszystkie trzy projekty można obejrzeć na stronie obywatel.miastoszczytno.pl. Głosowanie zakończyło się kilka dni temu. Liczenie głosów potrwa do 16 września, a wyniki głosowania mamy poznać dopiero 17 września.