Pierwszy dzień września to nie tylko początek roku szkolnego, to również i przede wszystkim rocznica rozpoczęcia II Wojny Światowej. Cała Polska zbiera się tego dnia, aby uczcić pamięć tych, którzy polegli, aby pokazać, że świat pamięta. Nie inaczej było również w Szczytnie – 1 września 2021 roku odbyły się obchody 82. rocznicy wybuchu wojny.

Dokładnie 82 lata temu przed godziną 5 raną niemiecki samolot rozpoczął ostrzał Westerplatte. Był to dzień, w którym rozpoczęła się jedna z największych bitew w historii ludzkości, która trwała kilka lat. Zginęły wtedy miliony ludzi na całym świecie.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, a także burmistrz wraz ze strażą miejską. Nie zabrakło również starosty, 8. Batalionu Radiotechnicznego z Lipowca, sekretarza gminy Szczytno oraz Kombatantów Wojennych. Wszyscy złożyli kwiaty i oddali honory pod pomnikiem Orła Białego, a także uczcili pamięć ofiar i bohaterów.

Tego dnia odbyło się także specjalne spotkanie z okazji Dnia Kombatanta. Udział w nim wzięli przedstawiciele kilku stowarzyszeń — Związek Sybiraków w Szczytnie, Związek Inwalidów Wojennych, a także Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Podczas spotkania uhonorowano patriotyczne zasługi i działanie na rzecz Kombatantów.