Dwa nowe, eleganckie autobusy elektryczne mocno wyróżniają się na tle starych maszyn w Szczytnie. Trudno więc się dziwić, że dziennikarze i mieszkańcy miasta zainteresowali się pojazdami, które stoją nieużywane już od kilku miesięcy.

Elektryczne autobusy ozdobą parkingu

Dziennikarze z Tygodnika Szczytno ustalili, że nowiutkie elektryki stoją na autobusowym parkingu od czerwca tego roku. W związku z tym pojawiły się pytania, czy może z tymi autobusami coś jest nie tak? Okazało się, że wszystko jest w porządku. Autobusy są po prostu częścią większej inwestycji, która zakłada budowę nowej bazy Zakładu Komunikacji Miejskiej.

Prezes ZKM zaznaczył, że wszystkie prace odbywają się zgodnie z planem i zgodnie z umową. Planowane włączenie autobusów elektrycznych odbędzie się w styczniu 2022 roku. Prezes nie wyklucza, że w przypadku wcześniejszego ukończenia prac autobusy ruszą jeszcze w grudniu.

Istotną kwestią są również szkolenia dla kierowców, którzy muszą zapoznać się z obsługą nowoczesnych pojazdów. Naszym zdaniem ten argument jest akurat zbędny: żaden kierowca nie uczy się obsługi autobusu przez pół roku.

Inwestycja, która nie ma sensu?

Mieszkańcy miasta zastanawiają się, czy dwa autobusy elektryczne mogą mieć jakikolwiek wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście, przez które przebiegają ruchliwe drogi krajowe. Prawdopodobnie nie, ale warto wziąć pod uwagę, że teraz inwestuje się wyłącznie w ekologiczne pojazdy. To długofalowy proces zmian.

Wielu mieszkańców uważa również, że inwestycja jest po prostu zbędna, bo mało kto porusza się w mieście komunikacją miejską. Być może nowe autobusy zachęcą mieszkańców do przerzucenia się na tańszy i bardziej ekologiczny środek transportu. Inwestycja nie jest więc tak bezsensowna, jak może się wydawać.

Trudno jednak nie zgodzić się z głosami krytyki. Ponad 6 mln zł wydane na autobusy, które pół roku stoją nieużywane to groteska. Mimo wszystko mamy nadzieję, że autobusy istotnie ruszą w trasę 1 stycznia 2022 roku i nie będą się dłużej marnować.