W ostatnich dniach media obiegła wieść o przerażającej przygodzie pewnej mieszkanki Szczytna. Kobieta była zmuszona uciekać przed lisem, który w jej opinii był chory na wściekliznę. Zachowanie zwierzęcia również wskazywało na obecność tej śmiertelnej choroby. Niestety, żadne służby nie odpowiedziały na wezwania.

Zaskakujący atak w centrum miasta

Był późny wieczór, kiedy mieszkanka Szczytna udała się na spacer ze swoim psem. Ulice i miejskie skwery były puste, jednak w pewnym momencie uwagę kobiety i jej pupila zwróciło spacerujące opodal zwierzę. Był to lis, który po krótkim czasie zaczął zachowywać się podejrzanie.

Lisy wzorem innych dzikich zwierząt unikają kontaktu z człowiekiem. Są to również zwierzęta z natury nieagresywne i niezainteresowane w żaden sposób atakowaniem ludzi i psów. Kiedy więc lis szykuje się do ataku, tak jak to miało miejsce w przypadku historii mieszkanki Szczytna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że choruje na wściekliznę.

Wystraszona kobieta wykonała kilka telefonów alarmowych, a ostatecznie wzięła nogi za pas. Nikt bowiem przypadkiem błąkającego się lisa się nie zainteresował, co jest dość smutne. Wkrótce po zajściu zwierzę prawdopodobnie umarło, ponieważ zwierzęta zakażone wścieklizną nie żyją długo.

Problem z wścieklizną powrócił

Wścieklizna to śmiertelna choroba zdolna zaatakować zwierzęta i ludzi. W przypadku zwierząt w momencie zachorowania jest już za późno na ratunek. Jedynym skutecznym sposobem na ochronę zwierząt domowych i dzikich są szczepienia. W związku z powyższą sytuacją, do której doszło w Szczytnie, nie zaszkodzi odświeżyć szczepienia u psów i kotów, zwłaszcza wśród kotów wychodzących.

W ostatnich miesiącach wścieklizna ponownie pojawiła się w różnych regionach Polski. Przenoszą ją głównie lisy, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas spacerów po lesie. Choroba przenosi się wraz z wydzieliną, dlatego jest wyjątkowo niebezpieczna. Ugryzienie wcale nie jest konieczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.tygodnik24.pl/szczepienia-kotow-i-psow-przeciwko-wsciekliznie-podstawowe-informacje/.