Niewielka Szkoła Podstawowa w Kolonii decyzją radnych zostanie zlikwidowana z końcem sierpnia 2022 roku. Decyzja, o której mówiono od miesięcy, w końcu zapadła i zepsuła święta mieszkańców miejscowości. Placówka edukacyjna z ponad stuletnią historią nie oprze się ekonomii.

Szkoła w Kolonii jest nieopłacalna

Szkoła Podstawowa w Kolonii składa się z 8 klas i przedszkola. Niestety, już niedługo uczęszczające do niej dzieci będą musiały przenieść się do szkoły w pobliskiej miejscowości Świętajno. Wszystko przez sytuację demograficzną w miejscowości. Dzieci jest za mało, by utrzymywanie placówki edukacyjnej w Kolonii było opłacalne.

Zamknięcie szkoły oznacza poważne zmiany nie tylko dla uczniów, ale również dla pracowników placówki. Ludzie stracą pracę i miejsce, które ma dla nich ogromne znaczenie.

Mieszkańcy Kolonii załamani decyzją radnych

O tym, że radni zagłosują za zlikwidowaniem szkoły w Kolonii, wiedziano już wcześniej. Zgodnie z przewidywaniami mieszkańców zaledwie 2 radnych zagłosowało przeciwko zmianie, a 10 poparło projekt likwidacji placówki.

Decyzja zepsuła nastrój każdego mieszkańca Kolonii. Ludzie wiążą z tym miejscem wspomnienia. Szkoła wykształciła pokolenia i obecnie także jest uważana za potrzebne miejsce. Walory historyczne nie są jednak jedynym argumentem mieszkańców. Uważają oni, że Kolonia wspaniale się rozwija i za kilka lat dzieci będzie więcej niż obecnie. Podobna sytuacja miała miejsce w gminie Świętajno, gdzie jeszcze kilka lat temu jedna ze szkół przeżywała prawdziwy kryzys. Uchroniono ją jednak od likwidacji, co obecnie okazało się dobrą decyzją.

Mieszkańcy Kolonii nie zamierzają się poddawać. W sprawę mocno zaangażowała się miejscowa sołtys, która zajęła się przedstawieniem sprawy kuratorowi. Szykuje również apel do samego ministra. Wszystko po to, by uchronić jedyną w miejscowości szkołę.

Czy te starania przyniosą pozytywny skutek? Trudno zachować optymizm, jednak warto mieć nadzieję i wykorzystać wszystkie dostępne szanse.