W przypadku zdecydowanej większości morderstw sprawcą okazuje się być najbliższa osoba ofiary. Wbrew pozorom seryjni mordercy to rzadkość, a makabryczne zbrodnie przeważnie są wynikiem konfliktów. Tego rodzaju sprawa stała się przedmiotem dochodzenia w 2008 roku. Sprawców zbrodni udało się odnaleźć po latach.

Ciało w jeziorze

To była dobrze zaplanowana zbrodnia. Ciało zamordowanego dokładnie owinięto kablem i obciążono metalowymi rurami wypełnionymi betonem. Obciążenie znacznie opóźniło moment wypłynięcia zwłok na powierzchnię, a kiedy ciało ostatecznie zostało odkryte, nie sposób było dowieść tożsamości ofiary.

Zwłoki mężczyzny odkryli dwaj młodzi mężczyźni, którzy nie mieli związku ze sprawą. Śledczy nie mieli żadnego punktu zaczepienia, zabezpieczyli jedynie ślady i po czasie musieli umorzyć śledztwo. Na szczęście do przedawnienia sprawy było jeszcze daleko.

Winna żona i przyjaciel

Śledczy ze Szczytna nie pozostawili sprawy w archiwum. Ofiara zasługiwała na to, by wyjaśnić okoliczności jej morderstwa. Po latach żmudnej pracy, wielogodzinnych analiz zebranych materiałów i setkach rozmów udało się ustalić tożsamość jednego z potencjalnych sprawców. Mordercą okazał się 41-letni mężczyzna, który był znajomym zamordowanego. Co ciekawe, w sprawę zamieszana była również partnerka zamordowanego.

Kobieta unikała wymiaru sprawiedliwości przez 14 lat. Krótko po morderstwie wyjechała za granicę, gdzie prowadziła udane życie. W tym roku przyjechała do rodziny na święta. Zaskoczoną kobietę pojmali funkcjonariusze policji.

Kobieta nie przyznaje się do winy, w przeciwieństwie do 41-letniego mężczyzny, który już od dłuższego czasu przebywa w areszcie. Dowody wskazują jednoznacznie, że kobieta także miała swój udział w morderstwie, za co wkrótce odpowie przed sądem.

Sprawy rozwiązane po latach dają nadzieję na to, że każdy sprawca ostatecznie stanie przed wymiarem sprawiedliwości. Dzięki nowoczesnym technologiom wykrywanie sprawców zbrodni jest prostsze niż przed laty, przez co wiele spraw z dawnych lat doczekało się rozwiązania właśnie teraz.