Policjanci, codziennie patrolujący ulice zarówno dużych miast, jak i mniejszych osiedli, mają za zadanie utrzymanie porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Tym razem to właśnie czujność oraz szybkość działania policjantów z Posterunku Policji w Wielbarku zapobiegły potencjalnej tragedii. Patrolując wieś Zabiele, ujrzeli bowiem ogień oraz gęsty dym wydobywający się z jednego z kominków domu jednorodzinnego i natychmiast podjęli działania.

W nocy z 10 na 11 stycznia 2024 roku, tuż po północy, podczas patrolowania obszaru wsi Zabiele, gminy Wielbark, starsi posterunkowi Jakub Lizun i Adrian Maksymowicz dostrzegli niepokojące zjawisko. Z komina jednego z domów wydobywał się ogień i gęsty dym. Policjanci nie zwlekali ani chwili – natychmiast obudzili mieszkańców domu i pomogli im ewakuować się w bezpieczne miejsce. Następnie powiadomili o sytuacji oficera dyżurnego z jednostki w Szczytnie, który natychmiast wezwał straż pożarną na miejsce zdarzenia. Strażacy, po przybyciu na miejsce, szybko i skutecznie ugasili pożar powstały w przewodzie kominowym. Szczęśliwie, nikt nie doznał żadnych obrażeń – zarówno samotna matka, jak i jej dwójka dzieci mogli bezpiecznie wrócić do swojego domu.

W kontekście tego zdarzenia, apelujemy do wszystkich o uważność i regularne kontrolowanie stanu komina, zwłaszcza podczas okresu zimowego, gdy korzystamy z pieca. Pożar sadzy w kominie może bowiem szybko się rozprzestrzenić na cały budynek, stwarzając realne zagrożenie dla jego mieszkańców. W razie konieczności, warto skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza, który dokładnie oczyści komin i tym samym zmniejszy ryzyko wybuchu pożaru.