Mieszkańcy Nowego Gizewa mają powód do zmartwień. Dwa potencjalne warianty trasy obwodnicy Szczytno biegną przez sam środek ich miejscowości. Według planów część domów należałoby wyburzyć, a mieszkańcy bardzo nie chcą przesiedleń, co jest oczywiście zrozumiałe.

Problemy z obwodnicą Szczytno

Kiedy mieszkańcy miejscowości w okolicy Szczytna usłyszeli o budowie obwodnicy, nastroje były pozytywne. To w końcu praktyczne rozwiązanie, które będzie służyć wszystkim. Entuzjazm ostygł jednak w momencie, gdy udostępniono potencjalne warianty przebiegu obwodnicy. Okazuje się, że prawie każdy wariant biegnie przez domy w wybranej miejscowości w pobliżu Szczytna. Dwa pierwsze warianty biegną przez sam środek Nowego Gizewa.

Jeśli decyzją urzędników zrealizowany zostanie któryś z 2 pierwszych wariantów, droga objazdowa zakłóci spokój mieszkańców Nowego Gizewa. To akurat jest najmniejszy problem, jeśli uświadomimy sobie, że nowa droga będzie biegła przez miejsca, na których obecnie stoją domy. Nikt nie chce stracić swojego domu tylko po to, by w jego miejscu utworzono jezdnię.

Ponad 100 osób zebrało się na naradę

Mieszkańcy Nowego Gizewa poważnie obawiają się o swoją przyszłość w miejscowości. O tym, jak poważne są nastroje, świadczy nieoficjalne zebranie, na którym zebrało się ponad 100 osób. Znakomitą frekwencję uzupełniła również obecność sołtysa: Agnieszki Kordowskiej. Celem mieszkańców jest zablokowanie wyboru niekorzystnych dla miejscowości wariantów.

Złośliwcy twierdzą, że przecież mieszkańcy Nowego Gizewa popierali budowę obwodnicy. Poparcie budowy to zupełnie co innego niż pozwolenie na przesiedlenie i zburzenie własnego domu. Trudno się mieszkańcom dziwić, że nie chcą dopuścić do realizacji tak niszczycielskich planów.

Swoją drogą, to smutne, że takie warianty w ogóle powstały. To dobitnie pokazuje, jak małe znaczenie ma człowiek w przypadku wielkich inwestycji. Pozostaje mieć nadzieję, że mieszkańcom uda się wywalczyć korzystny kompromis.