Do redakcji portalu Tygodnik Szczytno napisała zaniepokojona mieszkanka Dźwierzut, małej miejscowości wiejskiej w pobliżu Szczytna. Kobieta zwróciła uwagę na fakt, że w okolicy zaczyna brakować stomatologów przyjmujących pacjentów na NFZ.

Nie masz pieniędzy? Będziesz chodzić bez zębów

Śledztwo redakcji Tygodnika Szczytno wykazało, że w samym Szczytnie oraz w pobliżu miasta zostało tylko 5 placówek dentystycznych z podpisaną umową z NFZ. Więcej na razie nie będzie, chociaż lokalne władze starają się znaleźć chętnych specjalistów, których po prostu nie ma.

Brak wykwalifikowanych lekarzy to jedno. W końcu wciąż działają prywatne gabinety, w których pracują świetni stomatolodzy. Po prostu nie opłaca im się otwierać praktyki w ramach NFZ.

Taka tendencja jest widoczna w całej Polsce. Warto również zauważyć, że tylko część zabiegów dentystycznych jest refundowana. W związku z tym nie da się uniknąć sporych wydatków na rzecz uzębienia. A niestety wszelkie problemy z uzębieniem są bardzo widoczne i przeszkadzają w codziennym życiu.

Wniosek: warto dbać o zęby

Nie zwlekaj, aż Twoje zęby zniszczy próchnica. Nic Cię nie boli? To fantastycznie! Idź na przegląd, by skontrolować stan wszystkich zębów. Zapobieganie jest tańsze niż leczenie.

Mała dziura w zębie, początki próchnicy, problemy z ósemkami: wszystkie te popularne przypadłości są tańsze w leczeniu w początkowym stadium. Kiedy nasze własne zęby stają się tak zniszczone, że nie da się ich uratować, zaczynają się okrutne koszty związane ze sztucznym uzębieniem.

Mieszkańcy miejscowości w pobliżu Szczytna istotnie mają utrudnione zadanie, ponieważ bezpłatne gabinety dentystyczne znajdują się dość daleko. Mimo wszystko warto raz w roku znaleźć czas i transport, by udać się na profilaktyczną wizytę.

Wiele wskazuje na to, że problem z lekarzami zgłoszony przez czytelniczkę lokalnego tygodnika będzie obecny również w przyszłych latach. Aby go rozwiązać potrzeba chyba większej reformy w polskiej służbie zdrowia…