Okres wiosenno letni to wygodny czas, w którym ciepłe swetry i płaszcze można schować do szafy. W tym czasie warto również rozważyć wykonanie szybkiego badania — cytologii, by w szybki i bezbolesny sposób skontrolować swój stan zdrowia. Cytologia to badanie, dzięki któremu można od razu wykryć niepokojące zmiany spowodowane wirusem HPV.

Rakowi szyjki macicy mówimy nie

Tak to już jest w tym naszym świecie, ze rak szyjki macicy atakuje co piątą kobietę. Na szczęście jest to nowotwór dający dobre rokowania, ale nie w przypadku, gdy będzie się swobodnie rozrastać w organizmie. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy, powodowanego przez wirusa HPV, pozwala na łagodniejsze leczenie i daje pełną szansę na wyzdrowienie.

Tymczasem wiele kobiet zwyczajnie nie wykonuje badań kontrolnych u ginekologa, przez co rak rozwija się i odbiera im życie. A przecież wszystkie córki, matki i żony mają dla kogo żyć. Dbajmy o siebie, zwłaszcza że badanie cytologiczne można zrobić szybko i bezpłatnie.

Cytologia, dla kogo i po co?

Cytologię powinny wykonywać kobiety, które rozpoczęły współżycie. Badanie powinno wykonywać się raz w roku u lekarza ginekologa. Zarówno na wizytę u specjalisty, jak i badanie cytologiczne, można umówić się bezpłatnie w ramach NFZ. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Analiza próbki pozwala wykluczyć obecność wirusa HPV. Z kolei jego obecność jest wskazaniem do wykonania dalszych badań.

Wystarczy poświęcić kilka minut raz w roku, by mieć pewność, że w organizmie nie rozwija się nowotwór. Naprawdę warto tyle poświęcić, by później nie musieć walczyć z rakiem w zaawansowanym stadium. W końcu powinniśmy przestać się bać prewencyjnych wizyt u lekarza, ponieważ bać należy się chorób, a nie badań.

Zachęcamy również do umawiania się na inne badania profilaktyczne. Raz w roku warto również wykonać badania krwi, przejrzeć zęby u dentysty, a oczy u okulisty. Niektóre badania kosztują, ale lepiej oszczędzać na ubraniach niż na własnym zdrowiu.