W mediach coraz głośniej jest o kolejnym projekcie 500+. Na razie jest to jedynie pomysł, który w postaci petycji skierowano do Sejmu. Co ciekawe, kontrowersyjny pomysł dodatku pieniężnego dla małżeństw z długim stażem powraca co jakiś czas już od 2 lat. Czy tym razem pomysł się przyjmie? Dowiemy się już niedługo.

500+ dla małżeństw z długim stażem

Nie ulega wątpliwości, że seniorzy w Polsce są w trudnej sytuacji. Niskie emerytury, wysokie opłaty i często brak możliwości podjęcia pracy zarobkowej tworzą smutny obraz polskiego emeryta. 500+ dla małżeństw z długim stażem mogłoby okazać się dużym wsparciem właśnie dla seniorów. Według projektu takie świadczenie miałyby otrzymywać pary z aż 50-letnim stażem małżeńskim. Wysoki próg, któremu ciężko sprostać (z reguły ludzie umierają przed osiągnięciem tego pięknego jubileuszu). To jednak niejedyny problem. Bo co z osobami, które straciły małżonków w wyniku wypadków bądź zdarzeń losowych? Dlaczego im dodatek już się nie należy? Takich pułapek i luk jest w projekcie więcej.

Czy dodatek pieniężny zapobiegnie rozwodom?

Niekiedy mówi się, że dodatek w wysokości 500 zł wypłacany co miesiąc, miałby zachęcić pary małżeńskie do… rezygnowania z rozwodu. Statystyki jednoznacznie wskazują, że coraz więcej młodych małżeństw kończy się rozwodem. Dlaczego wysoki wskaźnik rozwodów tak bardzo niektórym przeszkadza? Trudno powiedzieć. Może chodzi o dzieci, których też rodzi się coraz mniej. W każdym razie 500+ na dzieci nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Wskaźnik urodzeń nie skoczył. Możliwe więc, że 500+ dla małżeństw również nie zachęci par do trwałego pożycia małżeńskiego.

Może Cię zainteresować: https://www.epuap.pl/kiedy-i-jak-skladac-wnioski-o-swiadczenie-500/.