Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom, którzy splądrowali ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie.

Jak poinformował Urząd Miasta, 6 sierpnia około godziny 21:10, trzech sprawców włamało się do ruin zamku. Uszkodzili zabezpieczenia używając kamienia, po czym ukradli wszystkie monety, które turyści przy licznych wizytach wrzucali „na szczęście”.

Policja przejrzała nagrania z kamer monitoringu. Monety przechowywane były w zamkniętym pomieszczeniu. Ręcznie, za pomocą leżącego nieopodal kamienia, sprawcy uszkodzili specjalne zabezpieczenie, zaprojektowane w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

Dzięki nagraniom z monitoringu, policja zatrzymała w czwartek 22, 24 oraz 39 latka, podejrzanych o dokonanie włamania do ruin zamku. Mężczyźni przyznali się do dokonania tego czynu. Grozi im do 10 lat więzienia. Jako powód włamania podali przebywanie w stanie silnego upojenia alkoholowego. 39-latek po zatrzymaniu trafił od razu do więzienia, jako że był poszukiwany przez policję, w celu odbycia wcześniejszego wyroku sądu, za znęcanie się nad członkiem rodziny.

Zabytkowy obiekt jest pod opieką władz miasta Szczytno oraz konserwatora zabytków. Poniesione straty oszacowano na około 800 zł. Mężczyźni, którzy dokonali włamania utrzymują, że zebrali około 150 zł.