Wysoka inflacja sprawia, że Polacy szukają oszczędności, czasami zupełnie nie tam, gdzie trzeba. Najsmutniejszą konsekwencją kryzysu finansowego wielu Polaków są przepełnione schroniska dla zwierząt. Przybyło także interwencji w sprawie porzuconych psów i kotów. Utrata płynności finansowej sprawia, że wiele osób decyduje się zrezygnować z opieki nad pupilem.

Tańsza karma lepsza niż porzucenie

Nie jest tajemnicą, że posiadanie pupila w postaci psa, kota, czy innego domowego zwierzątka, to obowiązek oraz dodatkowe obciążenie finansowe. Nie chodzi wyłącznie o karmę, ale również o regularne wizyty u weterynarza. Opieka nad chorym zwierzęciem jest bardzo kosztowna, ale to przecież każdy wie, zanim zdecyduje się na adopcję lub zakup. Jesteśmy odpowiedzialni za życie bezbronnych zwierząt, które raz pokochawszy człowieka, kochają go całe życie. Ta zasada niestety nie trzyma się wszystkich ludzi. A przecież istnieje wiele sposobów na oszczędzanie. Droższą karmę można czasowo zastąpić tańszą, nieco gorszej jakości. Trzeba robić wszystko, by ukochane zwierzę mogło zostać w ukochanym domu. Także z wizytami u weterynarza nie ma problemu — kosztowne zabiegi można opłacić w formie rat. Dla chcącego nic trudnego!

Schroniska zapełniają się w szybkim tempie

Schroniska dla zwierząt z reguły są przepełnione, a to dlatego, że ludzie wciąż traktują zwierzęta jak zabawki. Pies sprezentowany dziecku w formie tymczasowego zajęcia ląduje w schronisku, gdy już się znudzi. Niektórzy również są w ciężkim szoku, że wzięty do domu pies czy kot wymaga uwagi i opieki. Zadziwiające, jak wiele zwierząt ląduje na ulicy lub w schroniskach z powodu „dużej ilości energii”. Świetną okazją do porzucenia zwierzaka są również urlopy, które dziwnym trafem zbiegły się w czasie z problemami finansowymi. Bo może sytuacja porzucanych zwierząt jest wciąż taka sama, tylko preteksty zmieniają się od czasu do czasu. W każdym razie warto pamiętać, że w tym trudnym czasie schroniska i fundacje non profit opiekujące się porzuconymi zwierzętami będą potrzebować dodatkowej pomocy.