Długie letnie wieczory sprzyjają spotkaniom w gronie znajomych. W tym upalnym czasie Polacy chętnie sięgają po zimne piwa i kolorowe drinki. Warto przy tym zwrócić uwagę na jedną rzecz. W tym trudnym czasie upałów kac to nasze najmniejsze zmartwienie. Nawet jeśli pijemy niewiele, musimy chronić się przed odwodnieniem. Podpowiadamy, jak pić rozsądnie.

Drink lub zimne piwo, a obok szklanka z wodą

Nie jest tajemnicą, że alkohol odwadnia organizm, co między innymi wpływa na tak zwanego kaca, odczuwanego na drugi dzień. W czasie upałów odwodnienie może skończyć się bardzo źle, dlatego trzeba się zabezpieczyć i stale uzupełniać płyny i minerały. W wakacje często sięgamy po zimne drinki ze słodkimi sokami, a cukier zawarty w sokach dodatkowo odwadnia. Co wobec tego należy zrobić? Obok drinka lub kufla z piwem postawić wodę, najlepiej z dodatkiem cytryny. Każdą szklankę piwa lub drinka trzeba zrównoważyć szklanką wody. Takie postępowanie uchroni Cię od kaca, a przy okazji sprawi, że nie wykończysz swojego organizmu. Dobrym pomysłem będzie również picie wody ze szczyptą soli.

Jedzenie także jest ważne!

Napoje odwadniające nie tylko pozbawiają organizmu wody, ale także wypłukują cenne minerały, między innymi potas i sód. W związku z tym ważne jest, by podczas spożywania alkoholu, raczyć się również odpowiednim jedzeniem. Podczas grillowania sytuacja jest prosta, tłuste kiełbaski spowalniają wchłanianie alkoholu. Do posiłku warto dołączyć pomidory, zawierające w sobie dużo wody i cennego potasu. Sok pomidorowy także nie będzie zły.

Na koniec warto poruszyć temat soków używanych do robienia drinków. Lepiej zastąpić je koktajlem z owoców, na przykład arbuza i limonki. W ten sposób drinki będą dużo smaczniejsze, bezpieczniejsze dla organizmu i posiadające cenne właściwości zapobiegające negatywnym skutkom w postaci kaca i zmniejszą ryzyko groźnego dla zdrowia odwodnienia. Co więcej, w czasie upałów picie napojów procentowych warto zostawić sobie na wieczór. Podczas plażowania lepiej zrezygnować z alkoholu i zastąpić go smacznym koktajlem z owoców!