Nawet 3 lata więzienia grożą dwóm mieszkańcom gminy Szczytno, którzy hodowali nielegalnie konopie.

Szczycieńska policja, mając uzasadnione podejrzenia co do posiadania przez mężczyznę środków odurzających, zorganizowała nalot na mieszkanie 28-latka z gminy Szczytno. Po przeszukaniu, w jednym z pomieszczeń, znaleziono gazetę, w której mężczyzna ukrył wysuszone konopie indyjskie. W toku dalszego poszukiwania policjanci odkryli maszynkę do mielenia suszu.

Po przeszukaniu mieszkania, uwagę stróżów prawa zwrócił ruch w altance na zewnątrz. Okazało się, że w altance przebywał 32-latek, nieświadomy przeszukania domu znajomego. W jego kieszeniach znaleziono marihuanę oraz amfetaminę. W polu kukurydzy nieopodal domu podejrzanego również odkryto hodowlę marihuany. W związku ze znalezionymi substancjami odurzającymi, obaj mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni na komendę policji w Szczytnie. Postawiono im zarzuty, a sprawę niedługo rozpatrzy sąd.

Obaj mężczyźni naruszyli przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii art. 63 ust. 1: „Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku nisko morfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Marihuana jest w Polsce nielegalna. Pozyskuje się ją z suszonych kwiatów i nasion konopi. Palenie marihuany działa stymulująco i uspokajająco. Może łagodzić ból, rozluźniać mięśnie, zwiększać apetyt oraz prowadzić do rozszerzenia oskrzeli.