Liczba prób samobójczych, udanych i nieudanych, wzrasta z roku na rok. Pandemia koronawirusa niewątpliwie miała na to wpływ, ale z pewnością istnieją także inne powody. Psychologowie mają mnóstwo pracy, a tymczasem my pozostajemy w swojej codzienności. Szczególnie ponuro było w Szczytnie w trakcie listopada i grudnia.

Kilkanaście prób samobójczych w Szczytnie

W samym listopadzie aż kilkanaście osób ze Szczytna podjęło się próby samobójczej. W tej grupie zdecydowanie przeważają mężczyźni po 50 roku życia. Wiek ani płeć nie mają jednak znaczenia, gdy idzie o ludzkie życie.

Policjanci rzucili nieco trochę światła na ewentualne przyczyny prób samobójczych. We wszystkich przypadkach dominowały osobiste problemy lub trudna sytuacja rodzinna. Nie są to kłopoty niemożliwe do rozwiązania, ale osoba nękana przez myśli samobójcze nie myśli już o rozwiązaniach. Narastającą rozpacz przemieniającą się w depresję i myśli samobójcze można porównać do ruchomych piasków, w których człowiek stopniowo się zapada. Trudno uwolnić się samemu, bez pomocnej dłoni z zewnątrz.

Ponad 12 tys. prób samobójczych w Polsce w 2020 roku

Bilans z 2020 roku jest zatrważający. 12013 osób próbowało odebrać sobie życie, przy czym aż w 5165 przypadkach próba ta okazała się skuteczna. Statystyki za rok 2021 prawdopodobnie będą wyższe.

Przyczyn tak licznych prób samobójczych można doszukiwać się w różnych sferach naszego życia. Postęp cywilizacyjny sprawił, że żyjemy szybko i coraz mniej czasu mamy na zwyczajne cieszenie się codziennością, a nasze zdrowie psychiczne słabnie. Coraz częściej zmagamy się z problemami psychicznymi: depresją, nerwicą, lękiem społecznym, a jednocześnie zwykle bagatelizujemy te problemy. Wiele osób wstydzi się sięgać po pomoc, ukrywając swoje zmagania. A kiedy dochodzi do próby samobójczej, rodzina i przyjaciele są zdziwieni. Nikt się nie spodziewał.

Być może ktoś z Was również zmaga się z myślami samobójczymi. Warto skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa, zgłaszając się na przykład do lokalnego ośrodka interwencji kryzysowej.