Niewielka miejscowość Szczytno stała się niedawno centrum mazurskiego rzemiosła tkackiego. To wszystko za sprawą wyjątkowej akcji „Idą Święta… Szczytno 2023”, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Główną bohaterką tego wydarzenia była Beata Jankowska, tkaczka z terenu Mazur.

Jeden z czwartkowych wieczorów nabrał szczególnego klimatu, kiedy do publicznej biblioteki zawitała Beata Jankowska. Zręczne dłonie tkaczki od wielu lat snują mazurskie opowieści utkane na krosnach. Tego wieczoru, nie tylko podzieliła się swoją pasją i umiejętnościami, ale także odsłoniła przed uczestnikami tajemnice tego zapomnianego już rzemiosła.

Spotkanie z Beatą Jankowską to była prawdziwa podróż w czasie, umożliwiająca odkrycie tradycyjnego tkactwa mazurskiego. Wydawać by się mogło, że to rzemiosło już niemal kompletnie zanikło, ale dzięki Pani Beacie mogliśmy odkryć jego prawdziwe oblicze. Skarby, które kryją się w zakamarkach tkackiego rzemiosła, zostały tego wieczoru odsłonięte, pokazując jak kreatywność może przejawiać się w najbardziej tradycyjnych formach działalności.