Ludzie mogą zajść naprawdę daleko, jeśli tylko potrafią się dogadać. Świetnym tego przykładem jest blok mieszkalny przy ulicy Śląskiej 12, który wkrótce uzyska całkowitą niezależność energetyczną dla swoich mieszkańców. Wszystko dzięki zgodnej wspólnocie, która dogadała się w sprawie inwestowania w odnawialne źródła energii.

Panele fotowoltaiczne na dachu i nowoczesne pompy ciepła

Liczne dofinansowania na termomodernizację i panele fotowoltaiczne stały się motorem napędowym korzystnych zmian dla właścicieli domków jednorodzinnych. Niestety nie wszyscy Polacy mogą pochwalić się własnym budynkiem mieszkalnym, a spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe słyną z tego, że niechętnie inwestują w zmiany wykraczające poza odmalowywanie elewacji bloku raz na 30 lat.

Wygląda więc na to, że wspólnota mieszkaniowa bloku przy ulicy Śląskiej 12 w Szczytnie to ogólnopolski ewenement. To jedyny blok w kraju, mający panele fotowoltaiczne na dachu! Wspólnota zainwestowała także w kolektory słoneczne do podgrzewania wody, powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Wszystko po to, by płacić mniej, a z czasem zupełnie uniezależnić się energetycznie od dystrybutorów.

Wspólnota inwestuje, by oszczędzać

Członkowie wspólnoty rozpoczęli swoje rozsądne inwestycje w 2014 roku, a więc na długo przed tym, zanim OZE stały się modne. W tamtym czasie mieszkańcy sąsiednich bloków zwyczajnie śmiali się z poczynań wizjonerów. A dzisiaj to mieszkańcy nowoczesnego bloku śmieją się z wszystkich pozostałych, płacących horrendalne rachunki za prąd, wodę i gaz.

Wspólnota otwarcie przyznaje, że przyczyną inwestycji były problemy z pieniędzmi. Ludzie nie mieli funduszy na rosnące rachunki, dlatego zgodnie postanowili zabezpieczyć się na przyszłość. Stopniowo wzbogacili stary blok o nowoczesne technologie i z zadowoleniem obserwowali, jak rachunków ubywa.

Wielka szkoda, że inne wspólnoty mieszkaniowe nie chcą brać przykładu z mieszkańców bloku przy ulicy Śląskiej. Kto wie, być może ostatecznie pojawią się kolejne odważne osoby!