Pod koniec kwietnia uruchomiono w Szczytnie tężnię solankową. Na pomysł budowy wpadł jeden z mieszkańców miasta i zgłosił swój projekt w budżecie obywatelskim w roku 2021. Poparcie dla inicjatywy było bardzo duże. Ostatecznie w 2023 roku udało się uruchomić tężnię wraz z przylegającą do niej infrastrukturą.

Jakie korzyści zdrowotne przynosi tężnia solankowa?

Mieszkańcy Szczytna mają do dyspozycji własną tężnię solankową, która powstała w parku przy ulicy Pasymskiej. Regularne wizyty w tym miejscu przyniosą wiele korzyści zdrowotnych oraz poprawę samopoczucia. Tężnia solankowa oddziałuje na pracę układu nerwowego i układu oddechowego. Wzmacnia odporność i pomaga w walce z alergiami, co ma szczególne znaczenie właśnie teraz, na początku wiosny. Wizyty w tężni solankowej przyniosą ulgę także osobom, które mają problem z nadciśnieniem tętniczym. Wystarczy pół godziny dziennie, by zauważyć różnicę.

Mimo że tężnia solankowa przynosi wiele korzyści, nie jest odpowiednia dla wszystkich. Przeciwwskazania do inhalacji to między innymi przebyty niedawno zawał oraz choroba nowotworowa.