Niedawno pisaliśmy o ciemnej stronie sezonu kąpielowego w Polsce. Każdego roku w wakacje dochodzi do setek utonięć, których najczęstszą przyczyną jest brak rozwagi. Niestety, w województwie warmińsko-mazurskim, na Jeziorze Tałty, doszło do tragicznego wypadku. Po godzinach poszukiwań odnaleziono ciało 8-letniej dziewczynki.

Wypadek motorówki

To miała być wspaniała przygoda. Czworo dorosłych i troje dzieci podziwiało piękne okolice Jeziora Tałty z pokładu motorówki. Nic nie zwiastowało nieszczęścia, do którego doszło niedługo później. W pewnym momencie łódź przewróciła się, w wyniku czego wszyscy pasażerowie wpadli do wody. Prawie wszyscy. Jak się później okazało, w kabinie łodzi pozostała 8-letnia dziewczynka, która nie miała szans na wydostanie się z tonącej motorówki. Początkowo myślano, że dziecko również wypadło z pokładu, dlatego głębokie jezioro przeszukiwano w celu odnalezienia dziewczynki i zatopionej motorówki. Kiedy stracono nadzieję na odnalezienie dziecka żywego, przeszukano łódź i tam znaleziono ciało. Niezwykle ryzykowna akcja ratowników nie przyniosła rezultatu, na który każdy liczył.

Nieodpowiedzialna rozrywka

Śledztwo wykazało, że prowadzący motorówkę 41-latek nie posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Okazało się również, że motorówka poruszała się po jeziorze ze znaczną prędkością, co w połączeniu z brakiem umiejętności musiało skończyć się źle. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi w momencie wypadku, ale mimo to zachowali się nieodpowiedzialnie. Nikt nie miał na sobie kapoków, a jezioro Tałty jest przecież bardzo głębokie, co między innymi utrudniało akcję ratunkową.

W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęto właśnie akcje społeczne uświadamiające ludzi, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo nad wodą. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że pewna część społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń, świadomie je ignorując. A przecież przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w żaden sposób nie koliduje z dobrą zabawą. Dbajmy o siebie, by urlop wypoczynkowy nie zamienił się w koszmar.