Planowanie wakacji zazwyczaj zaczynamy na kilka miesięcy wcześniej. Gdy tylko zaklepiemy urlop u pracodawcy, szukamy atrakcyjnej oferty wyjazdu w tym terminie. Nie zawsze mamy jednak ten komfort, że datę odpoczynku od pracy znamy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Także z wielu innych powodów możemy odkładać decyzję o podróży i jej celu na ostatnią chwilę. Obecnie doszedł do nich nowy czynnik: zmieniające się obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Szybkie zorganizowanie wyjazdu to oczywiście spore wyzwanie, jednak jak najbardziej możliwe do zrealizowania.
Ile czasu potrzeba na zorganizowanie wyjazdu?
Nie brakuje osób, które spontanicznie decydują się na wykupienie wycieczki nawet w przeddzień wyjazdu. W ten sposób można oszczędzić całkiem sporo gotówki, ponieważ biura podróży wolą sprzedać ostatnie miejsca taniej, niż nie sprzedać ich w ogóle. Tego rodzaju oferty powszechnie określa się mianem last minute, czyli w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego: na ostatnią minutę. Jeżeli nie mamy żadnych zobowiązań na najbliższe dni i jesteśmy w stanie szybko się spakować, opcja tak szybkiego wyjazdu nie wydaje się złym pomysłem. Należy jednak mieć na uwadze, że co bardziej atrakcyjne oferty szybko się rozchodzą. Najciekawsze wycieczki w korzystnych cenach można upolować na tydzień, dwa przed terminem, ale trzeba zachować czujność, by ktoś nas nie ubiegł.
Wakacje last minute – na co zwrócić uwagę?
Poszukując ofert z szybkim terminem wyjazdu, nie należy się spodziewać dużego wyboru, jeśli chodzi o cel podróży. Na pewno nie warto mieć w tej kwestii żadnych oczekiwań, bo istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że akurat będzie dostępna wycieczka w nasze wymarzone miejsce. Przykładowo, może interesować nas oferta Egipt last minute, ale w danym okresie będą dostępne tylko wyjazdy do Grecji czy Turcji. Odrzucając je, prawdopodobnie tracimy szanse na wyjazd w tym sezonie, dlatego najlepiej pogodzić się z tym, że sami kierunku podróży nie wybierzemy. Najważniejsze, by oferta przejrzysta i jasno określała, co jest wliczone w cenę, by nie było żadnych problemów na miejscu. Jeżeli hotel zapewnia tylko nocleg, a o wyżywienie trzeba zadbać samemu, dobrze sprawdzić, jakie są koszty życia w danym kraju.
Wyjazd na ostatnią chwilę: samodzielna organizacja czy z biurem podróży?
W porównaniu z kupnem wycieczki w biurze podróży, samodzielne organizowanie wakacji jest trudniejsze, ponieważ trzeba osobno rezerwować miejsca na środek transportu i w hotelu, a także ewentualne wejściówki do muzeów czy innych atrakcji. W przypadku zagranicznych wakacji na przeszkodzie często stoi też bariera językowa. Z drugiej strony, w ten sposób zyskuje się większą swobodę, a koszt takiego wyjazdu może okazać się niższy. W przypadku wakacji last minute nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ może być problem z zorganizowaniem biletów oraz noclegu na ten sam termin. Znacznie bezpieczniej udać się do biura podróży, gdzie wszystko jest już zarezerwowane, tylko czeka na chętnych.