Bezsenność to jedna z najczęstszych przypadłości, która potrafi zmęczyć nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Długotrwała bezsenność prowadzi do poważnych problemów, ale i początkowych symptomów nie wolno ignorować, gdyż przyczyn bezsenności może być naprawdę wiele. Od stresu po choroby układu krążenia.
Najczęstsze przyczyny bezsenności
Jedną z najczęściej występujących przyczyn bezsenności jest stres. Problemy w pracy, kryzys w życiu osobistym, czy nowe życiowe wyzwania, które wprawiają nasz organizm w stan nieustannego poddenerwowania. W takich przypadkach bezsenność ustąpi samoczynnie, gdy zniknie czynnik stresowy. Sytuacja jest znacznie trudniejsza, gdy bezsenność wynika z depresji lub nerwicy. W tym przypadku musimy przygotować się na dłuższą terapię lub sięgnięcie po środki farmakologiczne, oczywiście przepisane przez lekarza specjalistę. Na własną rękę nie należy stosować żadnych leków!
Bezsenność może być również objawem chorób typowo fizycznych. Problemy z zasypianiem mogą sygnalizować problemy z układem oddechowym lub układem krążenia. Aby wykluczyć te możliwości, należy udać się na badania profilaktyczne, do czego mocno zachęcamy.
Bezsenność, jak przynieść sobie ulgę?
Na kłopoty ze snem wpływa również temperatura (podczas upałów bezsenność dopada także osoby zdrowe), używki, hałas, a nawet niewygodny materac. W związku z tym należy zadbać o odpowiednią higienę snu. Zalecamy zrezygnowanie z picia kawy oraz zielonej herbaty i spożywania posiłków na około 2-3 godziny przed snem. Kofeina może utrudniać zasypianie, podobnie jak pełny żołądek. Nie polecamy również walki z bezsennością za pomocą wina, czy innych trunków procentowych. To rozwiązanie jednorazowe, na dłuższą metę przynoszące same negatywne skutki i wręcz wzmagające problem bezsenności. Warto natomiast spać przy otwartym oknie. W łóżku należy poleżeć chwilę bez okrycia, gdyż uczucie chłodu pobudzi wydzielanie melatoniny i zwiększy uczucie senności. Zapadnięcie w sen ułatwi zrezygnowanie z oglądania telewizji lub przeglądania smartfona na około godzinę przed snem.