W aktualnym roku akademickim, zmodyfikowano program nauczania dla 18 przedmiotów ogólnych, redukując jego objętość o prawie 20 procent. To oznacza, że zaktualizowano zestaw zagadnień edukacyjnych oraz wprowadzono znaczące zmiany do spisu lektur szkolnych. Na przykład, „Konrad Wallenrod”, jedna z klasyków literatury polskiej, została usunięta z tej listy.
Ta odnowiona wersja programu nauczania obowiązuje od pierwszego września 2024 roku i dotyczy uczniów klas IV-VIII w szkołach podstawowych, a także tych uczących się w liceach, technikach oraz szkołach branżowych I i II stopnia. Zgodnie z tą nową strukturą, treści nauczania dla 18 przedmiotów ogólnokształcących zostały zredukowane o około 20 procent. Współistniejące z tym zmiany w programie nauczania języka polskiego obejmują modyfikacje w liście lektur szkolnych. Oprócz wyżej wspomnianego „Konrada Wallenroda”, inne zmiany obejmują przeklasyfikowanie „Odprawy posłów greckich” na lekturę dodatkową, a „Rotę” na lekturę obowiązkową. Niektóre z lektur, które wcześniej były czytane w całości, teraz będą czytane tylko we fragmentach – to dotyczy na przykład „Pana Tadeusza”. Niemniej jednak, nauczyciel ma możliwość zaproponowania pełnej lektury, jeśli uzna to za stosowne.
Powyższe zmniejszenie objętości programu nauczania nie dotyczy edukacji na poziomie klas I-III szkoły podstawowej ani przedmiotów zawodowych oferowanych w szkołach ponadpodstawowych, dla których treści nauczania pozostaną niezmienione.
Od roku szkolnego 2024/2025, historia i teraźniejszość nie będzie już przedmiotem nauczania na pierwszym roku liceum ogólnokształcącego i technikum. Ten przedmiot zostanie całkowicie wycofany z programu w roku szkolnym 2025/2026. Decyzja ta jest ściśle związana z zapowiedzianymi przez minister edukacji Barbary Nowacką zmianami w programie kształcenia ogólnego, które obejmują wprowadzenie nowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej.